Ünlü tarihçi Harari: Netanyahu’nun politikalarının bedelini ödüyoruz

“Hayvanlardan Tanrılara Sapiens: İnsan Türünün Kısa Bir Tarihi” isimli kitabının yazarı İsrailli tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari, Hamas saldırısının olası sonuçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

BBC’ye açıklamalarda bulunan Harari, saldırının şiddet düzeyinin ve sonrasındaki İsrail misillemesinin nesilleri etkileyecek sonuçları olabileceğini kaydetti.

Harari, saldırıdaki istihbarat başarısızlığı ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun politikaları arasında bağlantı olduğunu savundu.

Netanyahu’nun politikalarını eleştiren Harari, “Çok açık olan şey, İsrail halkının yıllardır devam eden kötü siyasetin faturasını ödediğidir” ifadesini kullandı.

Yaşananların sorumlusu olarak Netanyahu’yu gördüğünü belirten Harari, “Netanyahu, bir yandan Filistin’le yapılabilecek herhangi bir barış girişimini göz ardı ederken, diğer tarafta, ulusu kutuplaştırarak bir siyasi kariyer inşa etti. Sistematik olarak da devlet kurumlarına saldırdı. Biz şu anda bunun bedelini ödüyoruz. Bu dünyadaki tüm demokrasiler için bir derstir. Buradaki ders, güçlü popülist liderlerin ulusları kendi siyasi kariyerleri için bölmesine izin verilmemesi gerektiğidir” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x