Saddam’ın silahıydı… Glock tabancanın babası öldü

Dünyanın en çok bilinen tabancası Glock’un mucidi Avusturyalı milyarder Gaston Glock 94 yaşında öldü. Glock tabancaları, dünyada kolluk kuvvetleri ve güvenlik personelinin yanı sıra suçlular tarafından en yaygın kullanılan silah olmasıyla biliniyor.

1929 yılında Avusturya’da doğan Gaston Glock, Viyana’da mühendislik okudu. 1980’lerin başında işyerinde askeri malzeme satmaya başlarken, silahlarını “güncellemek” isteyen Avusturya ordusu ile de anlaşma yaptı. Bu süreçte 18 el ateş edebilen, hızla yeniden doldurulabilen 9 milimetrelik yarı otomatik ve hafif tabancayı geliştirdi.

Kendi soyadını verdiği bu tabanca dünya çapında sadece asker ve polis değil, silahlanma yasalarının gevşek olduğu ülkelerde siviller ve suç örgütleri tarafından da en çok kullanılagelen silah oldu. Forbes’a göre, Gaston Glock’un yıllar içinde silah satışından elde ettiği şahsi serveti 1.1 milyar doları geçti.

Gaston Glock, hem saklaması kolay olan hem de benzerlerinden çok daha fazla mermi taşıyabilen tabancanın Amerikan popüler kültüründe yüceltilmesi nedeniyle de silah karşıtlarının tepkisini çekti. US Marshals, Matrix ve Terminator gibi gişe rekoru kıran filmlerde bu silah kullanılırken, rapçiler Snoop Dogg ve Wu-Tang Clan da şarkı sözlerinde Glock’a yer vermişti.

Saddam Hüseyin 2003 yılında bir Glock ile saklanırken bulunmuş, 2018’de psikiyatrik sorunları olduğu düşünülen bir asker Kaliforniya’da bir barda 12 kişiyi Glock tabanca ile öldürmüştü.

Gaston Glock ise kendisine yöneltilen eleştirilere nadiren cevap vermişti. Glock, 2000 yılında ABD hükümetiyle bir silah kontrolü anlaşması imzalayan diğer silah üreticilerine de katılmamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x