‘Hakeme itiraz’a karşı yeni önlem

IFAB CEO’su Lukas Brud, dünya futbolunda son zamanlarda hakemlere karşı artan itiraz ve tepkiler nedeniyle önemli kararlar aldıklarını söyledi.

Sabah Gazetesi Spor Müdürü Murat Özbostan’a konuşan Brud şunları söyledi:

‘ÖNEMLİ ADIMLAR ATMAYA KARAR VERDİK’

“Mart ayında saha içinde başta hakemlere yapılan yanlış ve şiddet içerikli davranışların engellenmesi konusunda önemli adımlar atılmasına karar verdik. Bununla ilgili bir liste, öneri mevcut. Ancak test edilmiş ve uygulamaya hemen başlayacak bir önlem yok”

‘KAPTANIN SORUMLULUKLARI ARTACAK’

“Profesyonel ligler için ilk etapta planlanan, oyun sırasında takım kaptanının görev ve sorumluluklarının artırılması. Bütün oyuncuların bir anda hakemin etrafını sararak şiddete varabilecek ortamın yaşanmasını engellemek için… Oyun içinde takımın mutsuz olduğu anları hakeme aktarma görevini sadece kaptana vermeyi düşünüyoruz. Diğer oyuncular bu sırada hakemden uzakta olacaklar. Takım kaptanı, saygı sınırları içinde görüşlerini aktarabilecek.”

‘KORKUNÇ İSTATİSTİKLER’

“Bunun zamanlaması için henüz bir şey söylemek zor. Önce test çalışmaları yapacağız. Orta vadede böyle bir önlem düşüncemiz var. Hakemler ciddi baskı altında, araştırmalara göre. Mutsuzlar ve hakemlerin maç içinde yaşadıklarına dair korkunç istatistikler global anlamda veri olarak elimizde.”

“Profesyonel ligler dışında da oyunun imajını zedeleyecek ciddi bir şiddet problemimiz var. “GRASSROOTS FOOTBALL” çocuk, genç ve amatör liglerde şiddetin saha içinde tırmanmasını engelleyecek birtakım önlemler üstünde çalışıyoruz. Hakemlerin, kameraların, VAR sisteminin veya izleyicinin olmadığı anlarda saha içinde bir anda şiddet kontrolden çıkabiliyor. Bunların engellenmesi için standartlar getirilecek.”

’10 DAKİKA CEZASINI PROFESYONEL LİGLERDE DÜŞÜNMÜYORUZ’

Lukas Brud, “Hakeme itiraz eden futbolcunun 10 dakika saha kenarına gönderilmesi cezası gelecek mi?” sorusu üzerine ise “Bu halihazırda çocuk ve genç liglerinde uygulanıyor. Ancak hakemlere karşı gerçekleştirilen bu eylemler, futbolun imajını zedelemeye başladığı için IFAB olarak birtakım önlemler alınması konusunda çalışmalarımız var. 10 dakika cezası şu an için profesyonel futbolda düşünülen bir uygulama olmamakla beraber, amatör ligler için gündeme alınabilir. Çocuk ve genç liglerdeki uygulamadan çok verim aldık.” (SPOR SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x