Gazze sınırında Hamas’ın öldürdüğü ailelerin hikayeleri ortaya çıktı

T24 Dış Haberler

İsrail hükümeti sosyal medya hesaplarından birinde bir anne, bir baba ve onların üç küçük çocuğundan oluşan beş kişilik bir ailenin gülümseyen bir fotoğrafını yayınladı. Başlıkta, “Tamar, Yonatan ve çocukları Shachar, Arbel, Omer… Bütün bir aile Hamas teröristleri tarafından yok edildi” yazdı.

Birkaç dakika sonra eski İsrail başbakanı Naftali Bennett fotoğrafı yeniden yayınladı.

“Bütün bir aile soğukkanlılıkla öldürüldü. Mutlu yüzlerine bakın. Hepsi Filistinli teröristler tarafından öldürüldü. Sırf Yahudi oldukları için.” diye yazdı. 

Avustralya’daki arkadaşlarının ifadesine göre, Kedem ailesi Gazze sınırına bir buçuk mil uzaklıktaki evlerinde saldırılar başladığında hemen güvenli odalarına giderek oradan arkadaşlarına WhatsApp mesajı gönderdiler.

The Guardian’ın haberine göre mesajda “Merhaba arkadaşlar, evimizdeki sığınağa girdik, her şey yolunda gidiyor” yazıyordu. Ancak bir saat sonra Tamar, Sidney’deki arkadaşları Yishai ve Mor Lacob’dan gelen mesajlara yanıt vermeyi bıraktı. Lacob ailesi daha sonra kendilerine güvenli odaya girildiğinin ve Tamar, Yonatan, Shachar, Arbel ve Omer’in öldürüldüğünün söylendiğini söyledi.

Mor Lacob, kadın hakları aktivisti ve toplum lideri arkadaşı Tamar’ın nezaketi ve sosyal adalet duygusuyla hatırlanacağını söyledi. Mor Lacob gazeteye “O çok özel bir kadındı” dedi. “Her zaman yoksul insanları önemsedi, her zaman daha az şanslı olanların da aynı fırsatlara sahip olmasını sağladı. O, bu değerlerin canlı bir örneğiydi.” 

Saatler sonra aynı kibutzdan bir açıklama daha ortaya çıktı. Henüz adı açıklanmayan yaşlı bir kadının akrabaları, büyükannelerinin militanlar tarafından öldürüldüğünü, daha sonra kadının ölüm anlarının video kaydının Facebook sayfasında paylaştığı açıklandı. 

Torunu Mor Bayder Facebook’ta şunları yazdı: “Tüm hayatı boyunca kibutz Nir Oz’da yaşayan büyükannem, dün evinde bir terörist tarafından vahşice öldürüldü.”

“Bir terörist evine geldi, onu öldürdü, telefonunu aldı, dehşeti video kaydına aldı ve bunu Facebook duvarında yayınladı. Bu şekilde öğrendik.” 

İki hafta önce Roş Aşana’yı kutlamak için onu kibutzda ziyaret eden kadının torunlarından biri olan Yoav Shimoni, ailenin, evinin sınır çitine yakınlığı nedeniyle kadının hedef alındığına inandığını söyledi. 

İsrail gazetesi Haaretz, İsrail’in merkezindeki Kfar Aviv’den 69 yaşındaki Hannah Ben-Artzi’nin kendi evlerinde barınağı olmayanlar için halka açık bir barınak açmaya çalışırken roketle öldürüldüğünü bildirdi.

Şili hükümeti, eşi Hadar ile birlikte öldürülen, Şilili bir büyükbabası olan İsrail vatandaşı Itay Berdichevsky‘nin ailesine başsağlığı diledi. Her ikisi de 30 yaşında olan çift, kapıda militan seslerini duyduklarında 10 aylık ikiz bebeklerini gizli bir sığınağa yerleştirdi. 

İsrail’in Kolombiya Büyükelçisi Gali Dagan’a göre “Itay ve Hadar, teröristlere karşı cesurca savaştıktan sonra vahşice öldürüldüler”

“12 saatten fazla tek başına kalan bebekler kurtarıldı. Dehşeti hayal edin. Dehşete düşmüş iki ebeveyn, artık yetim olan çocuklarını kurtarmak için ellerinden geleni yaptı. Bu kahramanların anısı kutlu olsun.” 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x