Erdoğan’dan kurmaylarına Davos yasağı

Bloomberg’in iddiasına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, organizatörlerin İsrail-Filistin’e savaşındaki tutumu nedeniyle yetkililerden bu hafta Davos’ta yapılacak Dünya Ekonomik Forumu’na katılmamalarını istedi.

ABD’li finans ajansına bilgi veren kaynaklar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Davos’taki yıllık toplantılara katılmayı planladığını ancak Erdoğan’ın isteği doğrultusunda bu plandan vazgeçtiği kaydedildi.

ŞİMŞEK ABD’YE DE GİTMEMİŞTİ

Davos’a katılmama kararı, Şimşek’in son günlerde yaptığı bir başka plan değişikliğinin ardından geldi.

Haziran ayında Erdoğan tarafından yapılan hükümet değişikliğinin bir parçası olarak atanan Şimşek, geçen hafta New York’ta TCMB tarafından yatırımcılarla düzenlenen bir toplantıya yüzyüze katılmaktan vazgeçerek çevrimiçi bir sunum gerçekleştirdi.

Ankara konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçınırken Dünya Ekonomik Forumu da yorum talebine yanıt vermedi.

İSRAİL’İ DESTEKLEMİŞTİ

Davos Forumu’nun kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı Klaus Schwab, Hamas’ın 7 Ekim operasyonunu kınayarak “İsrail’e yönelik terörist saldırı” nitelendirmesini kullanmıştı.

Erdoğan 2009’da İsrail’in bir önceki yıl Gazze’ye düzenlediği askeri operasyon nedeniyle dönemin İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile yaptığı tartışma sonrası salonu terk etmiş ve bir daha Davos’a gitmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x