Başsavcı İsmail Uçar’dan HSK’ya “rüşvet” yazısı: Yargı içinde çeteler oluşmaya başladı; haberlere erişim engeli kararları para karşılığı verildi

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı İsmail Uçar, Hâkimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) gönderdiği yazıda uyuşturucu kaçakçılarının, yasa dışı bahisçilerin nasıl tahliye edildiğini anlattı, haberlere erişim engeli kararlarının para karşılığı verildiğini ifade etti. 

Gazeteci Timur Soykan, BirGün’deki köşesinde İsmail Uçar’ın HSK’ya gönderdiği yazıyı aktararak, “Bu iddiaların araştırılması için Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’na talimat verdi. Çok sayıda skandal karar hakkında tutanak hazırlandı” dedi. 

Soykan’ın Uçar’ın gönderdiği yazıdaki iddialarından bazıları şöyle: 

İsmail Uçar, yazıya yıllarca devletin içine yerleşen FETÖ’cülerin devlete ve yargıya verdiği zararı anlatarak başlıyor. Uçar, yazısına şöyle devam etti:

“Azalan hâkim-savcı sayısının ihtiyaca binaen hızla artırma yoluna gidilince yargı mensuplarındaki nitelik ister istemez irtifa kaybetti. Halkta yargıya karşı güvensizlik oluşmaya başladı.”

“Para karşılığı erişim engeli”

İstanbul Anadolu Adliyesi özelinde iş takibi ve aracılık yapan, rüşvete tevessül eden yargı mensuplarıyla ilgili HSK bilgilendirilerek önlem alınmaya çalışıldığını anlattı. Uçar’ın yazısı şu çarpıcı ifadelerle devam etti:

“Kapalı kapılar ardında, meslektaş sohbetlerinden İstanbul Anadolu Adliyesi’nde para karşılığı sulh ceza hâkimliklerinde erişimin engellenmesine dair kararlar verildiği, usulsüz tahliyeler yapıldığı duyumları alındı.”

Yani İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı, HSK’ya hakkında haber çıkan kişilerin, rüşvet vererek bu haberleri kaldırttığını anlattı. Tahliyelerin usulsüz olduğunu vurguladı.

Adliyede parası olanın kurtulduğu bir çark kurulmuştu. İddiaya göre; savcıların tahliyeye itirazlarını peşi sıra reddeden hâkimler eski Anadolu Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun’un HSK’ya önerisiyle o makamlara yerleşmişti. Üstelik skandal tahliye kararlarını veren 4. Sulh Ceza Hâkimi Sidar Demiroğlu, Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun’un önerisiyle 1 Eylül günü yeni kurulan 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nin başkanlığına atandı. Adli işleyişe göre, bu atamada henüz davası bulunmayan mahkemeye yeni davaların duruşmaları veriliyor. Bu durumda şüpheliler için tahliye kararı veren hâkim, aynı sanıkların yargılanacağı davalarda karar verecek. Bu atamaların da sistemin bir parçası olduğu değerlendiriliyor.

Yazının tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x