Bakan Özhaseki Açıkladı: 6 Şubat Depremlerinin Maliyeti Ortaya Çıktı!

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremleri onlarca ilde ağır yıkıma neden oldu. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki 50 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği depremden sonra yeni açıklamalarda bulundu. Depreme dair sonuç bildirgesini yayınlayan Özhaseki 6 Şubat felaketinin maliyetini duyurdu.

Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem tüm Türkiye’yi derinden sarstı. Acı olayın hemen ardından hem yurdun hem de dünyanın dört bir yanında binlerce ekibin kurtarma çalışamalarına katıldı.

Binlerce can enkazın altında kaldı. Kimileri yaraları olarak kurtulurken kimileri ise maalesef ki yaşamlarını yitirdi. Depremin üzerinden aylar geçmesine rağmen hala açılan yaralar sarılmaya çalışılıyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, depremlerin ardından Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurasının Sonuç Bildirgesi’ni yayınladı.

Binlerce evde hasara yol açan depremler sayısız bina ve iş yerini yerle bir etti. Bakan Özhaseki, “6 Şubat depremlerinde 100 milyar doların üzerinde bir hasar ile karşı karşıyayız. Türkiye bir deprem ülkesi. Tek çare kentsel dönüşüm” ifadelerini kullandı.

‘6 Şubat’ta yaşadığımız deprem, kayıtlara asrın felaketi olarak geçti ancak ben buna, Malazgirt’ten beri yurt tuttuğumuz bu topraklarda, 1000 yılda yaşadığımız en büyük felaket, bin yılın afeti diyorum.”

”Deprem, doğrudan 11 şehrimizi, toplamda 18 şehrimizi ve 14 milyon insanımızı etkiledi. Depremin ilk dakikasından itibaren devletimiz sahadaydı, afet bölgesindeydi.”

”Sayın Cumhurbaşkanımız, 04.17’de hepimizden önce harekete geçmişti. Her şehre bakanlar, valiler, kaymakamlar görevlendirdi. Devletin bütün imkanları seferber edildi. Ben de o dönem AK Parti Yerel Yönetimler Başkanı olarak 810 belediyemizi ivedilikle bölgeye yönlendirdim.

Yurtdışından gelen yabancı muhataplarımız, ‘Bu depremin dörtte biri bizde olsa üstesinden gelemezdik’ dediler. Hamd olsun, biz böyle bir milletin mensubu olmaktan gurur duyuyoruz. Oralarda bizi derinden etkileyen pek çok duygusal olay yaşadık.”

”Haccını erteleyip bağış yapan büyüklerden, bisiklet parasını getiren küçüklere, nişandaki takılarını getiren gençlerden, engelli aracıyla yemek yapmaya gelenlere kadar pek çok gurur verici hadiseye şahit olduk.”Şunu net olarak söyleyebilirim: Bütün bir millet ayaktaydı! Biz de Bakanlık olarak afetin ilk anından itibaren çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Zaman zaman itirazlarla bazı ufak değişiklikler olsa da 680 bin konut, 170 bin depo, ahır, dükkan gibi bağımsız bölümün ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldiğini tespit ettik.

”Şunu net olarak söyleyebilirim: Bütün bir millet ayaktaydı! Biz de Bakanlık olarak afetin ilk anından itibaren çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Zaman zaman itirazlarla bazı ufak değişiklikler olsa da 680 bin konut, 170 bin depo, ahır, dükkan gibi bağımsız bölümün ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldiğini tespit ettik.”

”Ortaya çıkan maliyet 110 milyar dolar. Hiç kimse merak etmesin en kısa zamanda sağlıklı, güvenli konutlar inşa ederek vatandaşlarımıza teslim edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x