Bakan Kacır ‘Alarmınızı kurmayı unutmayınız’ diyerek gün verdi! İlk Türk uzay yolcusu için geri sayım

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu için Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) tarafından ‘hatıra pulu’ tasarlandığını duyurdu.

Bakan Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Alarmınızı kurmayı unutmayınız. Fırlatma: 17 Ocak 2024 17.11 (Florida), 18 Ocak 2024 01.11 (Türkiye), Uluslararası Uzay İstasyonu’na Kenetlenme: 19 Ocak 2024 05.15 (Florida), 19 Ocak 2024 13.15 (Türkiye). Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu için Türkiye Uzay Ajansı ve Posta ve Telgraf Teşkilatı tarafından ‘hatıra pulu’ tasarlandı. Bu tarihi görev; Türkiye’nin uzay bilimi çalışmalarında önemli bir kilometre taşı olmanın yanı sıra, gelecek nesiller için de büyük bir ilham kaynağı olacak” dedi.

NASA, Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın 17 Ocak’ı 18 Ocak’a bağlayan gece saat 01.11’de AX-3 mürettebatı ile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonuna hareket edeceğini açıkladı.

MARENOSTRUM 5, ÜLKEMİZE DÜNYA ÇAPINDA YENİ KAPILAR AÇACAK

Bakan Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından süper bilgisayar MareNostrum 5’e ilişkin açıklama yaptı. Kacır, bilim ve teknolojide kritik bir iş birliğine daha katıldıklarını kaydederek, “Barselona Süper Bilgisayar Merkezi bünyesinde, orta ve yüksek segmentte yaklaşık 380 bin dizüstü bilgisayara eşdeğer güçte ve toplam 314 petaflop performansa sahip olan MareNostrum 5’in açılışı, İspanya Başbakanı Sayın Pedro Sánchez’in de katılımıyla gerçekleşti. Dünya sıralamasında 8’inci sıraya yerleşen bu süper bilgisayar, yapay zekadan iklim değişikliğine, yenilenebilir enerjiden sağlık bilimlerine kadar geniş bir alanda bilim insanlarımıza ve endüstrimize hizmet edecek. Türkiye olarak EuroHPC Ortak Girişimine katılımımız sayesinde, Türk Ulusal Bilim e-Altyapısı (TRUBA) ulusal süper bilgisayar hizmetine ek olarak dünyanın sayılı süper bilgisayarlarından biriyle doğrudan çalışma ayrıcalığına sahibiz. Şubat 2024’te genel kullanıma açılacak olan bu sistem, bilim ve teknoloji alanında ülkemize dünya çapında yeni kapılar açacak. Hayırlı olsun” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir