İsmail Saymaz: ‘FETÖ’nün sanayicisi AKP’ye il başkanı yapıldı’

DUVAR– İş insanı Bilal Saygılı’nın geçtiğimiz hafta AK Parti İzmir İl Başkanlığı’na getirilmesi, FETÖ soruşturmalarında adının geçmesi nedeniyle gündem oldu. Halk Tv yazarı İsmail Saymaz, FETÖ soruşturmasında bağlantıları saptananların cezaevinde ya da yurt dışında kaçak olduğunu belirtti, 2015 yılında FETÖ örgütü soruşturmasında gözaltına alınan ve örgütle ilişkilerine ilişkin dair itiraflarda bulunan Saygılı’nın 2019’da MÜSİAD Şube Başkanı olduğunu hatırlattı. Saymaz, “FETÖ’nün sanayicisi AKP’ye il başkanı yapıldı” başlıklı yazısında, FETÖ ile uzaktan ilgisi olanların bile “AK Parti’den torpili yoksa, 15 Temmuz’dan bu yana anası ağlıyor.” diye yazdı, Bilal Saygılı’nın FETÖ soruşturması sürecini şöyle aktardı:

“Soruşturma kapsamında Saygılı, gözaltına alındı. Ve 18 Aralık 2015’te 39 sayfa ifade verdi. FETÖ ile ilişkilerini anlattı ve itiraflarda bulundu.

FABRİKADA CEMAAT SOHBETİ

Saygılı, ifadesinde, örgütle 2008-2009’da tanıştığını belirtiyor. Babası Eflatun Saygılı’nın Şifa Hastanesi’nin üst katındaki sohbete katıldığını, kendisinin de davet üzerine 2-3 kez gittiğini kaydediyor. Saygılı, ‘Katılanların isimlerini net olarak hatırlamadığını’ savunuyor. Ancak sohbet hocalığını Bekir Baz’ın yaptığını belirtiyor.

Baz, FETÖ’nün Ege Bölgesi imamıydı.

Bugün firari…

Saygılı, 2009’da esnafların ev sohbetine gittiğini ve sohbetlere 10-12 kişinin katıldığını anlatıyor. Bugün cezaevinde olan Ömer Kaya’nın toplantıya katılanlara ‘Mütevellisiniz’ dediğini ekliyor.

Kaya’nın önerisiyle kendisine ait fabrikada yemekli sohbetler düzenlediğini itiraf ediyor. Birkaç haftada ya da ayda bir yapılan yemeklerin 2,5-3 yıl sürdüğünü söylüyor. Gel gör ki

‘Kalabalık olması ve sürekli değişmesi sebebiyle’ fabrikasına gelenleri tanımadığını iddia ediyor!

EN AZ 200 BİN TL VERDİ

İki kez himmet toplantısına davet edildiğini ve bu buluşmalara 100 kadar iş adamının katıldığını kaydediyor.

2012 yılına kadar himmet, zekat, burs, kurban, gazete ve dergi aboneliği gerekçesiyle yaklaşık 200 bin TL verdiğini vurguluyor.

PENSİLVANYA ZİYARETİ

Saygılı, 2010’da Saidi Nursi’nin yaşadığı Isparta’daki evini ve Barla köyünü topluca ziyaret ettiklerini, İstanbul’da Türkçe Olimpiyatı’na katıldıklarını, 2011’de Bosna Hersek’te FETÖ’nün yurtlarına gittiklerini kabul ediyor.

Saygılı, 3-7 Ocak 2013’te üç kişiyle birlikte ABD’ye giderek, Fetullah Gülen’i ziyaret ettiklerini itiraf ediyor.

Tutanaktan:

‘Davet üzerine kendisi, Metin Özer, soyadını hatırlamadığı ve tanımadığı Faruk (Diş malzemeleri satan) ile Pensilvanya’ya gittiklerini, üç gece Gülen’in kaldığı çiftlikte müstakil evlerden birinin odasında kaldıklarını, her sabah 4’te namaza kaldırdıklarını, saat 9’da Gülen’in geldiğini, molla denilen öğrencileri tarafından hadis ve tefsir dersi verildiğini, Gülen’in düşüncelerini öğrencilerine ileterek müdahale ettiğini, gün içerisinde ibadetle geçirildiğini…’

MÜSİAD’DAN AK PARTİ’YE

Saygılı, ABD’de geçirdiği son gün Faruk’un hükümet aleyhine konuştuğunu anlatarak, ‘O güne kadar cemaatin devlet büyükleri ve hükümete bakışı ile ilgili bilgi sahibi olmadığını’ iddia ediyor.

Ancak ABD’den döndükten sonra da sohbetlere devam ediyor.

Gezi Parkı gösterilerinde, ‘cemaatin takınmış olduğu duyarsız tutumu görünce iyice soğuduğunu’ ileri sürüyor.

Ne var ki yine FETÖ’den ayrılmıyor!

Eylül 2013’te katıldığı sohbette, Mart 2014’teki yerel seçimde CHP’ye oy verilmesi yönünde telkinde bulunulması üzerine uzaklaştığını öne sürüyor.

Saygılı hakkında takipsizlik kararı verildi.

AK Parti ile olan bağı ve belki de serveti kurtulmasını sağladı.

Bırakıldıktan sonra, 2016’da İzmir’de adına bir cami ve külliyenin temelini attı. Camiyi 2019’da Erdoğan açtı.

Saygılı, aynı yıl MÜSİAD Şube Başkanı oldu.

Geçen hafta da bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından AK Parti İzmir İl Başkanlığına atandı.

Demiyorum ki tutuklansın, malına mülküne el konsun.

Ancak…

Saygılı’nın FETÖ için yaptıklarının yüzde birine yeltenmemiş on binlerce insan cezaevinde çürürken, KHK’lı diye depremzededen sayılmazken, doğmamış çocuklarına varıncaya kadar fişlenirken; ‘FETÖ Borsası’nın torpilli patronu ödüllendirilmesin. Ya da FETÖ’nün kodamanına hangi hukuk uygulanıyorsa garibanına da o uygulansın.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir