Bunu ödemeyenin aracı trafikten men edilecek. 1 Şubat’ta yürürlüğe giriyor

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 1 Şubat itibariyle zorunlu trafik sigortası prim ücretlerine yüzde 10’luk bir artış getirdi.

Karar, 2024 yılı Ocak ayında belirlenen araç grupları ve kullanım türlerine göre uygulanan baz primleri etkileyecek şekilde alındı.

SEDDK’nın açıklamasına göre, 14 Temmuz 2007 tarihinde yayımlanan yönetmeliğin geçici 11. maddesi çerçevesinde, 2024 yılında belirlenen araç gruplarına göre uygulanan primler, Şubat 2024 itibarıyla yüzde 10 artırılarak geçerli olacak.

Bu zam kararıyla birlikte, zorunlu trafik sigortası prim ücretlerindeki artışın 1 Şubat 2024 tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtildi. SEDDK Başkanı tarafından yürütülecek olan bu genelge, araç sahipleri üzerinde etkili olacak.

Ayrıca, sürücülerin trafik sigortasını yaptırmamaları durumunda karşılaşabilecekleri durumlar da açıklandı. Trafik kontrolünde sigortasız araç tespit edilirse, sürücülerin ehliyet, ruhsat ve güncel trafik sigortası poliçesini ibraz etmeleri istenecek.

Eğer sigorta poliçesi bulunmuyorsa, araç trafikten men edilecek, özel bir park alanına çekilecek ve sigorta yaptırılana kadar tutulacaktır. Trafik sigortası işlemi tamamlandıktan sonra, araç park ve çekici ücreti ödenerek tekrar teslim alınabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x